Žltačka

Žltačku v medicínskom prostredí sa považuje za symptóm. choroby Vyznačuje sa predovšetkým silnom žičením slizníc, tváre, aj bielka oka.

Príčinou takého stavu vecí je významné zvýšenie bilirubínu v obehovej sústave človeka. Toto vzniká na základe rozpadu červených krviniek krvi a je farbivom, ktoré je prvkom zloženia žlče. U zdravého človeka bilirubín je odvádzaný z organizmu pomocou pečene. No ak jeho zoskupenie stúpa, začínajú problémy, lebo prevýšok bilirubínu je dokladaný w tkanivách aj krvnom sére, čo spôsobuje žltú farbu kože. Inou príčinou nedostatku fungovania pečene môže byť jej poškodenie, alebo blokáda žlčovodov.

Vyčleňujeme tri druhy vírusového zápalu pečene: A, B a C. Prvý druh je často pomenovaný „pokrmovou žltačkou”, lebo infekcia sa najčastejšie práve touto cestou. Druh B sa rozširuje cez kontakt s nakazenou krvou, počas pôrodu aj prostredníctvom sexuálnych kontaktov. Do nakazenia žltačkou druhu C sa tiež môže prísť cez kontakt s krvou chorého. To veľmi často dotýka osoby dialyzované aj podliehajúce chirurgickým operáciám.

Ak zistime u seba symptómy žltačky, treba čo najskôr ísť k lekárovi cieľom urobenia dôkladných vyšetrení, o. i.: usg brušnej dutiny, detailné vyšetrenie krvi, úroveň zoskupenia bilirubínu, vyšetrenie moču aj pečeňové skúšky. Individuálne výsledky vyšetrení chorého rozhodnú o spôsobe liečby.O autorovi